Ceny nižší o 50%

Ceny nižší až o desítky procent oproti průměru trhu

60 dní na vrácení zboží

Lhůta 60 dní na vyzkoušení a vrácení zboží

Doprava zdarma

Doprava zdarma bez ohledu na hodnotu objednávky

Dodání ihned

odešleme následující prac.den po přijetí objednávky -

Osobní odběr

Osobní odběr - 3 kamenné prodejny v Praze

Odkupu na protiúčet

Možnost odkupu starých šperků na protiúčet

Profi služby již 10 let

Obchodujte s profesionály - již 10 let na trhu!

Zlaté šperky - z jakého jsou zlata ?

Čistota neboli ryzost zlata se od pradávna udává v tzv. karátech.

Ryzí - tedy čisté zlato obsahuje celkem 999 tisícin podílu zlata neboli 24 karátů. Z ryzího zlata se ovšem šperky dělají jen velmi vyjímečně a v praxi se s nimi nelze téměř vůbec setkat. Důvod je velmi prozaický - ryzí zlato je totiž velmi měkké a šperky z něj vyrobené by se velmi rychle poškodili i při běžném nošení. 

Pro šperkařské účely se daleko více používá zlato 14 karátové (585/000 podílu zlata) či 18 karátové (750/000 podílu zlata). Naprosto drtivá většina šperků je vyrobena právě z těchto dvou variant zlata a to proto, že právě toto zlato je velmi dobře kujné, opracovatelné a přitom při zchlazení dostačně pevné tak, aby se šperk nošením neničil.

Zejména starší šperky mohou mít někdy ryzost 9 karátů (375/000 podílu zlata) či dokonce 8 karátů (333/000 podílu zlata).

Kvalita zlata je tedy vždy dána jeho ryzostí / karáty. Někdy slýcháme mylný názor, že "žluté " zlato je kvalitnějčí než "růžové" a "bílé" je lepší než to "žluté" apod...  Nic z toho není pravda!!  Kvalitu zlata nelze nikdy určovat či hodnotit podle barvy. Barevnost zlata (žlutá, bílá, růžová) je určena kovy přidanými do slitiny....
Zpět na výpis článků